UCHWAŁA NR III/10/2008

RADY MIEJSKIEJ W ZĄBKOWICACH ŚL.

z dnia 27 lutego r.

 

w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach lub

                 placówkach prowadzonych przez Gminę Ząbkowice Śląskie

 

 

              Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt.15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 - ze  zmianami) w związku z art.30 ust. 6, art. 33 ust. 1  ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U.  z 2006 r. Nr 97, poz. 674 - z późn. zm.),oraz § 7 pkt. 1 - 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2005 r. nr 22,  poz.181), rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 marca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2006 r. nr 43, poz.293) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2007 r. nr 56, poz.372)

RADA MIEJSKA  u c h w a l a  co następuje:

 

§ 1. Wprowadza się Regulamin przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli zatrudnionych  w szkołach lub placówkach  prowadzonych przez Gminę Ząbkowice Śląskie

Ilekroć mowa jest w uchwale o szkole rozumie się przez to :

.        publiczne przedszkole,

.        publiczną szkołę podstawową,

.        publiczne gimnazjum,

.        zespół placówek oświatowych

.        inne publiczne placówki oświatowe.

§ 2. Dodatek za wysługę lat

1.1.Dodatek za wysługę lat przysługuje w wysokości określonej w art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela oraz § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2005 r. nr 22, poz.181- ze zmianami)

1.2. Dodatek za wysługę lat: 

 1). przysługuje za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

2).  nie przysługuje nauczycielom pozostającym w stanie nieczynnym

3.  Dodatki za wysługę lat dla nauczycieli przyznaje dyrektor szkoły (placówki) a dla dyrektora Burmistrz Ząbkowic Śląskich.

4.  Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć przysługuje dodatek za wysługę proporcjonalny do wymiaru zatrudnienia.

5. Termin wypłaty w/w dodatku określa art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela.

§ 3 Dodatki za warunki pracy

1.  Dodatek za trudne warunki pracy przyznaje się nauczycielom za prowadzenie:

1.1 zajęć dydaktycznych w klasach przysposabiających do pracy zawodowej -5% wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalne do liczby godzin zajęć dydaktycznych,

1.2.indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego na podstawie orzeczenia, w wysokości 20% za każdą godzinę pracy  z dzieckiem, w tym zajęć dydaktycznych w oddziałach przedszkolnych integracyjnych, w klasie integracyjnej w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych warunkach pozostają w stosunku do obowiązującego wymiaru godzin,

2.      Dodatek za pracę w warunkach uciążliwych określa § 1 rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 marca 2006 r., który przyznaje się nauczycielom za prowadzenie zajęć w warunkach trudnych wymienionych w § 8 pkt. 6 i 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w wysokości 20% za każdą godzinę pracy

       z dzieckiem, w tym zajęć dydaktycznych w oddziałach przedszkolnych integracyjnych, w klasie integracyjnej w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych warunkach pozostają w stosunku do obowiązującego wymiaru godzin,

3. W razie zbiegu tytułów do dodatków za trudne warunki pracy i za uciążliwe warunki pracy w tym samym oddziale -  przysługuje nauczycielowi prawo do jednego, wyższego dodatku.

4. Termin wypłacania dodatków za trudne i uciążliwe warunki pracy określa Art. 39 ust. 4 Karty Nauczyciela   

§ 4.Wynagradzanie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny zastępstw doraźnych

1.  Pojęcie godziny ponadwymiarowej i pojęcie doraźnego zastępstwa oraz warunki ich przydzielania określa Art. 35 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

2.  Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i doraźnych zastępstw ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin

     obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

3.      Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w Art.35 uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

4.Termin wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw określa Art. 39 ust. 4 Karty Nauczyciela        

§ 5. Przyznawanie i wypłacanie dodatku mieszkaniowego nauczycielom

  1. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowanego stanowiska, zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć  w szkołach położonych na terenach wiejskich oraz  w miastach liczących do 5000 mieszkańców przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy.
  2. Nauczycielowi, o którym mowa w pkt.1, przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy w wysokości obliczanej od minimalnego wynagrodzenia za pracę  

       ogłoszonego przez Prezesa Rady Ministrów i uzależnionej od liczby członków rodziny, wypłacany jest co miesiąc w wysokości:

a).  2 % miesięcznej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę dla 1 osoby w rodzinie

b).  3 % miesięcznej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę dla 2 osób w rodzinie

c).  4 % miesięcznej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę dla 3 osób w rodzinie

d).  5 % miesięcznej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę dla 4 i więcej osób w rodzinie

  1. Do osób, o których mowa w pkt. 2 zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkującego małżonka, dzieci, rodziców pozostających na jego wyłącznym utrzymaniu. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w pkt. 2. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek mieszkaniowy.

        4. Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.

        5. Dodatek mieszkaniowy przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o jego przyznanie.

        6. Dodatek mieszkaniowy przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także                  

            w okresach:

        a). nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie (obowiązywania umowy o pracę);

        b). pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego;

        c). odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej: w przypadku gdy jednak z nauczycielem powołanym do służby zawarta była umowa na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa została zawarta;

        d). korzystania z urlopu wychowawczego.

        7. Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na wniosek nauczyciela (dyrektora szkoły) lub na wspólny wniosek nauczycieli będących małżonkami z uwzględnieniem pkt. 2  i  pkt. 3.

        8. Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi szkoły Burmistrz Ząbkowic Śląskich

§ 6. Dodatek motywacyjny

1. Tworzy się fundusz na dodatek motywacyjny dla nauczycieli w wysokości 5 % planowanych środków na wynagrodzenia zasadnicze w danym roku budżetowym.

2. Nauczyciel zatrudniony w placówkach oświatowych Gminy Ząbkowice Śl. ma prawo do dodatku motywacyjnego po spełnieniu wymogów określonych w pkt.3 regulaminu.

3. Podstawą do przyznania dodatku motywacyjnego są udokumentowane wyniki pracy określone w § 6 Rozporządzenia MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r.

4.1.Do ogólnych warunków przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego należą:

1). Osiągnięcia w realizowanym procesie dydaktycznym

2). Osiągnięcia wychowawczo - opiekuńcze

3). Wprowadzanie innowacji pedagogicznych, skutkujących efektami w procesie kształcenia i wychowania

4). Zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt. 2 Karty Nauczyciela.

5). Szczególnie efektywne wypełnianie zadań i obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem

6). Realizowanie w szkole zadań edukacyjnych, wynikających z przyjętych przez organ prowadzący priorytetów w realizowanej lokalnej polityce oświatowej.

4.2.  Szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli:

a).  uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych                            

.        uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, bardzo dobrych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach itp.

.        Umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami

.        pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki

b).  jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem      

      kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem,  a w szczególności:

.      systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków

.      podnoszenie umiejętności zawodowych

.      wzbogacenie własnego warsztatu pracy

.      dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych

.      prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej

.      rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych

.      przestrzeganie dyscypliny pracy

c).  posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku

      zawodowego

d). zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt. 2

     Karty Nauczyciela, a w szczególności

.        udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych

.        udział w komisjach przedmiotowych i innych

.        opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły, placówki

.         prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrz-szkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli

.        podejmowanie zadań i czynności dodatkowych m.in. bezinteresowna praca w czasie wolnym od zajęć szkolnych,

.        aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły

e). uwzględnienie potrzeb kadrowych w danej placówce

  1. Dodatkowe kryteria dla dyrektorów szkół:

a). właściwe wykonywanie planu finansowego szkoły (stosowanie prawa finansowego, realizacja polityki finansowej organu prowadzącego, celowość i oszczędność wydatków)

b). efektywność działań zmierzających do wzbogacenia majątku szkolnego i pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych

c).  właściwe prowadzenie polityki kadrowej

d).  celowe i oszczędne wydatkowanie środków finansowych szkoły (przestrzeganie dyscypliny finansów publicznych)

e). racjonalne zarządzanie nieruchomością i majątkiem szkolnym (prawidłowość zawieranych umów, właściwe i kompletne prowadzenie dokumentacji obiektu, ewidencja majątku  i inwentaryzacja)

f). dbałość o stan techniczny i estetykę obiektów szkolnych (BHP, przeglądy stanu technicznego obiektów)

5. Ustala się dodatek motywacyjny w wysokości  do 20 % osobistego wynagrodzenia zasadniczego.

6. Dodatek motywacyjny przyznaję się na czas określony, nie krótszy niż 1 miesiąc i nie dłuższy niż 5 miesięcy.

7. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela oraz okresy jego przyznawania, uwzględniając poziom spełnienia warunków, o których mowa w pkt. 3 ustala dyrektor po uzyskaniu opinii organizacji związkowych działających na terenie szkoły a w stosunku do dyrektora - Burmistrz Ząbkowic Śląskich.

§ 7. Dodatki funkcyjne

1. Dodatki funkcyjne przysługują:

       1) dyrektorom szkół

       2) wicedyrektorom i kierownikom przewidzianym w statucie szkoły                

       3) nauczycielom - opiekunom stażu,

       4) nauczycielom - wychowawcom klas, grup przedszkolnych,

       5) nauczycielom - doradcom metodycznym i konsultantom.

2.  Dodatek funkcyjny przysługuje także nauczycielom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie

3.1. Wysokość dodatków funkcyjnych określa tabela:

 

 

L.p

 

STANOWISKO

Miesięcznie w złotych

Od

do

 

1.

 

 

Przedszkola

a). Dyrektor przedszkola czynnego ponad

     5 godzin dziennie

 

b). Dyrektor przedszkola czynnego do

     5 godzin dziennie

 

c). Wicedyrektor

 

 

200

 

120

 

100

 

 

 

400

 

250

 

230

 

2.

Szkoły podstawowe i gimnazja publiczne

a). Dyrektor szkoły liczącej do 8 oddziałów

b). Dyrektor szkoły liczącej od 9 do 16

     oddziałów

c). Dyrektor szkoły liczącej 17 oddziałów

     i więcej

d). Wicedyrektor

 

200

300

 

350

 

250

 

450

550

 

700

 

420

3.

 Wychowawcy
         a). grup przedszkolnych i klas szkolnych I - III
                 b). klas szkolnych
.        w szkołach podstawowych klasy IV - VI
.        w publicznych gimnazjach

 w przypadku klasy szkolnej lub grupy przedszkolnej liczącej do  12 uczniów/dzieci wychowawcy otrzymują dodatek w wysokości 50 % stawki bazowej                                                

 

65

 

60

75

4.

Opiekunowie stażów                         

60

5.

Nauczyciel - metodyk

60 - 100

                                                                

3.2.   Dodatek funkcyjny dla nauczycieli przyznaje dyrektor szkoły a dla dyrektora  

         Burmistrz Ząbkowic Śląskich                   

3.3  W szczególnie uzasadnionych przypadkach Burmistrz  Ząbkowic Śląskich może   podwyższyć stawkę dodatku funkcyjnego z tabeli do 50 %.

4. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,  w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu bezpłatnego oraz w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

5.1.  Termin wypłaty w/w dodatku określa art. 39 Karty Nauczyciela.

5.2.  Prawo do dodatku wygasa z dniem zaprzestania pełnienia obowiązków funkcyjnych, a   w przypadku odwołania z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie.

6.Dodatek dla opiekuna stażu przysługuje za każdą osobę odbywającą staż a za wychowawstwo klasy za każdą klasę, niezależnie od wymiaru czasu pracy. W przedszkolu przysługuje jeden dodatek niezależnie od liczby grup, w których prowadzi się zajęcia.

7.Otrzymywanie dodatku, o którym mowa pkt.1  1) i 2), nie wyłącza prawa do otrzymywania dodatku, o którym mowa w pkt.1  4) i 5).

§ 8. Nagrody dla nauczycieli.

  1. Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno -wychowawcze tworzy się w budżecie gminy w wysokości 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych nauczycieli.
  2. W/w fundusz przeznacza się na wypłaty nagród burmistrza i dyrektorów szkół.

      3. Zasady podziału funduszu:

3.1.20% - z 1% planowanego funduszu osobowego dla nauczycieli danej szkoły, przeznacza się  na nagrody Burmistrza

3.2. 80% - z 1% planowanego funduszu osobowego dla nauczycieli danej szkoły, przeznacza się  na nagrody Dyrektora Szkoły

      3.3. Nagrody ze specjalnego funduszu mają charakter uznaniowy

      4.1.Nagrodę Dyrektora może otrzymać nauczyciel, który:

         a). dba o wysoką jakość zajęć dydaktycznych poprzez stałe podnoszenie poziomu wiedzy merytorycznej i metodycznej

         b). osiąga wymierne efekty w pracy dydaktycznej m. in konkursy przedmiotowe, olimpiady, wysokie wyniki badań kompetencji.

        c). wzorowo prowadzi zajęcia dydaktyczne, potwierdzone wynikami nadzoru pedagogicznego lub oceną jej uczestników.

        d).  wykazuje pomysłowość inicjatywę w stosunku do różnych form, metod i środków celem aktywizowania uczniów (wychowanków) w procesie nauczania

       e). rozwija indywidualne cechy uczniów ( wychowanków) i wspomaga ich wszechstronny rozwój

       f). prowadzi działalność mającą na celu zwalczanie wśród dzieci i młodzieży przejawów patologii społecznej

       g). podejmuje działania innowacyjne i nowatorskie

       h) współpracuje z instytucjami i organizacjami calem wspomagania działalności statutowej szkoły

        i). współpracuje ze środowiskiem szkolnym celem ujednolicenia procesu wychowawczego.

      4.2.Nagrodę Burmistrza może otrzymać nauczyciel, który spełnia kryteria wymienione  w pkt. 4.1 oraz dodatkowo:

         a). inicjuje, organizuje i przeprowadza przedsięwzięcia kulturalno - oświatowe o zasięgu wykraczającym  poza środowisko szkoły.

         b). opracowuje i upowszechnia własne doświadczenia pedagogiczne

         c). kieruje zespołem samokształceniowym, problemowym oraz współpracuje z ośrodkiem doskonalenia nauczycieli

4.3.Nagrodę Burmistrza może otrzymać nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze, uzyskujący szczególne efekty w zakresie:

        a). bardzo dobrej organizacji pracy szkoły

        b). zapewnienia optymalnych warunków do realizacji zadań statutowych szkoły

        c). dbania o wysoki poziom pracy szkoły poprzez odpowiedni dobór kadry

        d). osiągania przez szkołę bardzo dobrych wyników dydaktyczno - wychowawczych, liczny udział uczniów w olimpiadach, konkursach, zawodach sportowych.

        e). umiejętnego gospodarowania środkami finansowymi

        f)  pozyskiwania środków pozabudżetowych na rzecz szkoły

        g). inicjowania i organizacji różnych form wypoczynku dzieci i młodzieży

        h). wszechstronnej współpracy ze środowiskiem

        i). aktywnie działa na rzecz oświaty w gminie.

       5.1. Z wnioskiem o przyznanie nagrody Burmistrza dla nauczycieli i wicedyrektorów szkół występują dyrektorzy tych placówek.

5.2.Z wnioskiem o nagrody dla dyrektora szkoły może wystąpić Zastępca Burmistrza, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz Promocji Miasta Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śl.

5.3.Wnioski, o których mowa w pkt. 1 podlegają zaopiniowaniu przez związki zawodowe działające na terenie szkoły.

      5.4. Wnioski o nagrody Burmistrza składa się w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich odpowiednio w terminach; do 31 maja i do 20 września danego roku budżetowego.

5.5.Złożone wnioski opiniuje Zespół ds. nagród powołany Zarządzeniem Burmistrza Ząbkowic Śl. w składzie: Zastępca Burmistrza, wskazani członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz Promocji Miasta Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śl. przedstawiciele struktur związków zawodowych działających w oświacie.

       6.1. Nagrodę dyrektora przyznaje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady szkoły i związków zawodowych

       6.2. Nagrodę Burmistrza przyznaje Burmistrz po przedłożeniu zaopiniowanych wniosków.

       6.3. Nagrody o których mowa w pkt. 4.1 - 4.3 mogą być przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zakończenia roku szkolnego oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach w innym terminie.

       6.4. Nagrody, o których mowa w w pkt. 4.1 - 4.3 wypłacane są przez szkołę a w przypadku nagrody Burmistrza po przekazaniu środków przez Urząd Miejski na placówkę.

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Ząbkowic Śląskich.

§ 10. Traci moc Uchwała nr III/18/2007 Rady Miejskiej z dnia 6 marca 2007 r., Uchwała nr III/19/2007 Rady Miejskiej z dnia 6 marca 2007 r., Uchwała nr III/19/2007 Rady Miejskiej z dnia 6 marca 2007 r., Uchwała nr III/20/2007 Rady Miejskiej z dnia 6 marca 2007 r., Uchwała nr III/21/2007 Rady Miejskiej z dnia 6 marca 2007 r., Uchwała nr III/22/2007 Rady Miejskiej z dnia 6 marca 2007 r., Uchwała nr III/23/2007 Rady Miejskiej z dnia 6 marca 2007 r., Uchwała nr III/24/2007 Rady Miejskiej z dnia 6 marca 2007 r.,

§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego

 

                                                                                              Przewodniczący Rady

                                                                                              (-) Andrzej Dominik